Prawda i mity o hipnozie

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć czym jest hipnoza z punktu widzenia osoby hipnotyzowanej. Jest to stan głębokiego zrelaksowania i akceptacji (zbliżony do głębokiej medytacji). W tym stanie pozostajemy cały czas świadomi, pamiętamy przebieg sesji po jej zakończeniu i pozostajemy bardzo mocno skoncentrowani. Jednak z punktu widzenia możliwości jakie daje - hipnoza to znaczenie więcej, ponieważ hipnoza jest ominięciem funkcji krytycznej świadomego umysłu i ustanowieniem akceptowalnego selektywnego myślenia. Więcej na ten temat znajdziesz poniżej w artykule "Wiedza o umyśle i hipnozie". Hipnoterapia jest rodzajem terapii z wykorzystaniem zjawiska hipnozy. Istnieją różne mity na temat hipnozy, opiszę teraz kilka najpowszechniejszych.

Czy mogę się nie obudzić z hipnozy? NIE, bo nie śpisz.

Niektórzy obawiają się, że się „nie obudzą" z hipnozy. Faktycznie z hipnozy nie można się obudzić, jest tak tylko dlatego ponieważ w hipnozie nigdy nie śpisz – pozostajesz w pełni świadomy. Za każdym razem, kiedy chcesz wyjść z hipnozy, wystarczy najmniejsza myśl, że nie chcesz dłużej być w tym zrelaksowanym stanie i błyskawicznie kończy się on a Ty jesteś w stanie zwykłej świadomości. Można też po prostu otworzyć oczy i w ten sposób wyjść z hipnozy.

Rzucanie palenia z hipnozą, skuteczne rzucanie palenia, migrena, jak schudnąć, lęk, nerwica, Jaworzno

Czy hipnoterapeuta mnie kontroluję w hipnozie? NIE, to Ty decydujesz.

Jest też potężne błędne pojęcie, które mówi, że mogę cię kontrolować i sprawić byś robił cokolwiek zechcę. Nie jest to prawda, nie chcę i nie mogę Cię kontrolować, w hipnozie pozostajesz aktywny, świadomy i Twoje nastawienie - chęć wykonania sugestii sprawia, że ją wykonujesz, moje umiejętności nie są decydujące. Jest tylko jedno nastawienie, które umożliwia przyjęcie przez Ciebie sugestii w hipnozie – musisz chcieć, wiedzieć, że to Ci pomoże i że jest do dla Ciebie bezpieczne. Nie mogę Cię zmusić, nie mogę i nie chcę Cię kontrolować.

Czy powiem coś czego nie chcę powiedzieć, sekrety, niewygodne wspomnienia? NIE, to Ty decydujesz.

Niektórzy ludzie mają obawę, że wyjawią mi wszystkie swoje mroczne tajemnice, kiedy będą w hipnozie. Jeżeli nie chcesz mi powiedzieć czegoś, to nie powiesz. Jeżeli zapytam Cię o informacje, które mnie nie dotyczą, po prostu powiesz mi, że mnie nie dotyczą. W rzeczy samej, gdybym chciał wyciągnąć od Ciebie jakieś informacje, miałbym o wiele większe szanse teraz, w Twojej normalnej świadomości, ponieważ teraz jesteś mentalnie otępiały w porównaniu do Twoich możliwości mentalnych w hipnozie. Czy hipnoza jest bezpieczna?

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Dzięki mechanizmom w nas wbudowanym, takim jak funkcja samoprzetrwania sugestie dla nas obojętne, bądź niekorzystne, niebezpieczne nie się realizowane. Hipnoza jest w 100% bezpieczna - zawsze masz kontrolę nad tym co się dzieje. Jak sam przeczytałeś - jesteś świadomy i nie śpisz, więc jeżeli czegoś nie chcesz to tego nie zrobisz. Ponadto hipnoza nie sprawi że zrobisz cokolwiek co jest niezgodne z Twoimi wartościami, moralnością.

Czy każdego można zahipnotyzować? TAK, ale...

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: jeżeli tylko: nie jesteś w tej chwili na wybranych lekach psychotropowych, nie posiadasz bardzo rzadkich zaburzeń psychicznych albo IQ poniżej 70, to jest to możliwe. Warunek jest taki, abyś chciał przez proces przechodzić oraz wiedział co masz robić, ale spokojnie, wszystkiego dowiesz się tutaj i u mnie w gabinecie.

Czy Kościół Katolicki jest przeciwny hipnozie? NIE, papież Pius poparł hipnozę.

Papież Pius XII w roku 1956 poparł stosowanie hipnozy jako skutecznej metody do pracy terapeutycznej i pracy z bólem (jako przykład podał niesamowitą skuteczność przy zlikwidowaniu bólów porodowych).

Czy hipnoza zawsze działa? NIE, warunkiem jest…

Nie, podstawą do tego, żeby hipnoza była skuteczna jest nastawianie osoby hipnotyzowanej. Warunkiem jest posiadanie chęci do realizacji sugestii oraz podstawowej wiedzy na temat hipnozy. Kiedy te warunki są spełnione to trwałe efekty osiąga ponad 90% przypadków. Świetnie pokazują to wyniki badań na temat skuteczności hipnozy w różnych aspektach życia o których możesz poczytać w innych artykułach na mojej stronie.

… ale chwileczkę …

Niektórzy powiedzą: „Chwileczkę... Słyszę co mówisz, ale widziałem hipnotyzera scenicznego i wiem, że oni mogą kontrolować ludzi". „Widziałem jak szczekają jak psy i myślą, ze śmierdzą", itp. Pozwól, że wyjaśnię jak to działa. Kiedy hipnotyzer sceniczny przyjeżdża do miasta, towarzyszy mu wiele reklam i wielu ludzi jest zainteresowanych. Chcą zobaczyć przedstawienie a wielu z nich chce być ochotnikami dla hipnotyzera. Hipnotyzer mówi: „Wiecie, że to przedstawienie polega głównie na was, publiczności, wy jesteście ludźmi, których potrzebuję dla przedstawienia.” Wtedy pyta „Czy są ochotnicy którzy chcieliby znaleźć się na scenie?" Cóż, zdziwilibyście się jak wiele dłoni unosi się wtedy do góry. Hipnotyzer mówi publiczności, „Najlepszymi ochotnikami są ci, którzy mają największą wyobraźnię i umiejętność koncentracji," i mówi, że pokaże całej widowni test wyobraźni i koncentracji ochotników. On wypowiada małe kłamstwo, ponieważ tak naprawdę sprawdza publiczność, by odkryć dwie bardzo ważne rzeczy. Po pierwsze, kto wchodzi w hipnozę bardzo szybko. On ma przedstawienie do poprowadzenia, nie ma czasu do stracenia na długich technikach hipnotycznych. I co ważniejsze, testuje tych ludzi by odnaleźć osoby, które chcą się zabawić i mają najmniejsze zahamowania przed wystąpieniem. To są osoby które zaprasza na scenę. Najczęściej wchodzą w hipnozę bardzo szybko i łatwo. Hipnoza sceniczna działa na tych samych zasadach, na których działa hipnoza kliniczna, zawsze masz wybór co do tego, czy chcesz, czy nie chcesz zrealizować daną sugestię. Jeżeli jej nie chcesz, będzie odrzucona i nie zajdzie żadna zmiana.

Skąd biorą się takie mity?

Mity na temat hipnozy są utrwalane przez hollywoodzkie filmy, książki fantastyczne, różne nieprawdziwe opowieści. Skłaniają ludzi do myślenia o tym, że może ona być niebezpieczna, ale jest ona tak samo bezpieczna jak np. medytacja. Powód tego, że takie nieprawdziwe informacje są ciągle jeszcze powtarzanie może być bardzo prozaiczny - wrażenie. Kiedy w filmie, książce czy jakiejś opowieści pojawia się temat hipnozy autorowi z reguły przecież nie zależy na rzetelnym przekazaniu wiedzy. Główna motywacja autora to przykucie uwagi, stworzenie ciekawego wątku, wystraszenie bądź zainteresowanie widza. Z takiej właśnie motywacji przedstawia się różne informację w sposób nieprawdziwy, ale wciągający i sensacyjny - autor i widz są zadowolenie, a  gdzie jest prawda? Czasem brakuję na nią miejsca, jest zbyt zwyczajna.

Czym więc jest hipnoza i hipnoterapia.

Hipnoterapia jest natomiast świetnym sposobem do radzenia sobie z problemami o tle emocjonalnym i psychosomatycznym, szczególnie takimi jak: nałogi (nikotyna, alkohol, narkotyki, leki), depresja, chroniczny smutek, fobie, natręctwa, problemy z wagą, migreny, ból fizyczny, zachowania kompulsywne, natłok myśli, stress, a także w wybranych przypadkach z zaburzeniami fizycznymi o podłożu emocjonalnym jak zespół jelita drażliwego, choroby autoimmunologiczne, AZS, nadciśnienie i inne.