Hipnoza regresyjna

Hipnoza regresyjna to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych, ale także najbardziej skutecznych metod pracy terapeutycznej z wykorzystaniem hipnozy. Sama regresja wykorzystywana jest nie tylko w hipnozie, ale także np. w psychoanalizie, choć tam ograniczają nas pewne mechanizmy. W tym artykule opowiem Ci w jaki sposób działa i czym dokładnie jest regresja hipnotyczna. 

Zacznijmy od definicji samej regresji: ”Regresja – powrót do rozwojowo mniej dojrzałych sposobów funkcjonowania psychicznego (…), jest też zasadniczym elementem procesu psychoanalitycznego umożliwiającym pacjentowi przepracowanie nie rozwiązanych konfliktów. Regresji sprzyjać mogą takie nieprzyjemne uczucia, jak lęk, poczucie winy, depresja, wstyd, frustracja, a także choroba fizyczna, zmęczenie, itd.” (Moore B.E., Fine B.D. (1996). Słownik psychoanalizy (s. 268 – 270). Warszawa: Jacek Santorski & CO. SCHOLAR). 

A teraz mała ciekawostka: Kto był jednym z większych badaczy hipnozy a jednocześnie zasłynął także w psychologii? Zygmunt Freud! Dokładnie ten sam, który stworzył psychoanalizę (swoją drogą stworzył ją na fundamentach psychologii i hipnozy). Zygmund Freud uważał m.in. że objawy histeryczne i wiele zaburzeń psychicznych czy psychosomatycznych to efekt mechanizmu represji wywołanego właśnie niekorzystną, trudną dla nas sytuacją. Natomiast sposób na wyleczenie, zmianę tego mechanizmu to właśnie regresja hipnotyczna.

Hipnoza Jaworzno, skuteczna hipnoza, rzucanie palenia, jak schudnąć Jaworzno, migrena, lęki  nerwica

Źródło problemu a regresja

Regresja w hipnozie jest bardzo potężnym narzędziem terapeutycznym, dlaczego? Ponieważ pozwala w bardzo szybki, skuteczny sposób przypomnieć sobie źródło naszego problemu, czyli z reguły trudną emocjonalnie sytuację, która związana jest z ograniczającą nas emocją. Co ciekawe sytuacja taka nie musi być wielką traumą i na poziomie świadomym często jest zapomniana, jednak jej skutki w postaci podświadomych mechanizmów pozostają aktualne i męczące. Co to więc mogą być za sytuację? Z pewnością mogą być to różne wypadki; podtopienia, upadki, ugryzienia ale także trudne momenty z przedszkola czy żłobka, kiedy pozostaliśmy samemu sobie lub momenty kiedy ktoś nas zawstydził, czy wystraszył - nawet jako dzieci. Widzimy więc, że tych sytuacji może być bardzo dużo. Ciekawe jest też to, że ze względu na sposób pracy naszej podświadomości i samej wyobraźni sytuacja taka nawet nie musi być prawdziwa! W rzadkich przypadkach może być to zasłyszana opowieść, film czy wytwór naszej fantazji. 

Od czasu takiej sytuacja przychodzi nam przeżywać trudną emocję w bardzo niekorzystny sposób, na przykład poprzez wyparcie, czy ucieczkę. Jednak fakt, że świadomie nie pamiętamy tej sytuacji i nawet nie nazywamy tej emocji nie ma wpływu na to, że ma ona na nas ciągły destrukcyjny wpływ. Świetnym przykładem są zachowania kompulsywne, czy nałogi. Bardzo często osoby ich doświadczające nie wiedzą tak do końca z jakiego powodu to się dzieję, powody które podają są powierzchowne i nieprawdziwe. Na przykład może to być jedzenie z nudów, bądź palenie dla relaksu (jest to racjonalizacja, więcej o tym mechanizmie możesz przeczytać w moich pozostałych artykułach).

Jak działa regresja hipnotyczna?

W regresji hipnotycznej natomiast z łatwością odnajdujemy trudne emocję stojące za problemem oraz jesteśmy w stanie przypomnieć sobie związane z nimi sytuację, nawet te bardzo wczesne. Za źródło problemu emocjonalnego uważa się konkretną określoną sytuację z przeszłości, z reguły z okresu wczesnodziecięcego w której powstał nieadaptacyjny (niewłaściwy) schemat zachowania. Późniejsze doświadczenie głównie wzmacniają niekorzystny schemat. Teraz w czasie kiedy jesteś w hipnozie; spokojny, skupiony i zdystansowany możesz przypomnieć sobie te sytuacje i zacząć patrzeć na nie w bardziej odpowiedni sposób ,wtedy niekorzystny schemat rozsypuje się, z reguły wystarczy jedna taka sesja regresyjna żeby otrzymać trwały efekt. 

Hipnoza regresyjna jest tylko jednym z wielu narzędzie w terapii i hipnoterapii, posiada jednak wielki potencjał docierania i zmiany źródła problemu o podłożu emocjonalnym. Do takich problemów mogą należeć lęki i fobie, wstyd, gniew czy niewybaczone krzywdy i efekty traumy. Pamiętajmy także o tym, że to emocję są najczęściej odpowiedzialne za zaistnienie wszelkich kompulsji i nałogów. Spośród wszystkich praktyk terapeutycznych regresja ma jeszcze jedną wspaniałą cechę – może być łączona (i bardzo często jest) z innymi technikami i etapami zdrowienia. Do takich etapów mogą należeć np. praca z korzyściami wtórnymi, psychosomatyką lub koncepcje wybaczania. To bardzo ważne żeby naszego problemu nie traktować jednowymiarowo, bardzo często są to mechanizmy o ogromnej złożoności i wzajemnymi powiązaniami różnych aspektów. Wspólne oddziaływanie tych technik w połączeniu z regresją daje wspaniałe możliwości na dodarcie i nazwania problemowych zachowań, emocji i ich źródeł. Dlatego właśnie rozwiązanie problemu z wykorzystaniem regresji i technik wspomagających jest rozwiązaniem z jednej strony złożonym a z drugiej bardzo skutecznym i trwałym.