Jak schudnąć z hipnozą?

Każdy symptom ma swoją przyczynę – to bardzo mądre słowa, jednak czasem zapominamy o ich aktualności w naszym życiu, patrzymy na nasz problem i chcemy by znikł, tak po prostu. Jeśli nie możesz utrzymać się w zdrowych postanowieniach, aktywności, diecie itd., to wiedz, że jest ku temu powód. Gdzieś na głębszym poziomie jest jeden bądź więcej powodów sprawiających że masz problem z kontrolą wagi. Wykorzystanie hipnozy do odchudzania jest jednym z najpopularniejszych zastosowań hipnozy. Rozwiązanie problemu z podjadaniem się, objadaniem, kontrolą wagi przy pomocy hipnozy jest bez wątpienia w wielu przypadkach znacznie szybsze i skuteczniejsze niż metody bazujące na symptomach, decyzjach i samokontroli. Dzieje się tak dlatego, że w hipnozie zajmujemy się swoim problemem u źródła, czyli głównie w nawykach, emocjach oraz naszych przekonaniach, które wywołują problem związany z jedzeniem.

Dlaczego mamy problem z wagą?

Tak więc jaki może być powód dla którego nie jesteśmy szczupli i zdrowi? Dlaczego dla naszej podświadomości nadwaga „się opłaca”? Jest ich wiele. Nadmierny stres, lęk przed stratą, przed głodem fizycznym, utrata kogoś bliskiego, zagrożenia fizyczne i mentalne, odrzucenie itp. Może być też tak, że jemy dla przyjemności - mamy mechanizm połączenia jedzenia z przyjemnością. Przede wszystkim jednak jest to brak poczucia bezpieczeństwa i powiązane z nim problemy. 

Hipnoza Jaworzno, skuteczna hipnoza, rzucanie palenia, jak schudnąć Jaworzno, migrena, lęki  nerwica

Potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest bardzo istotna dla wszystkich ludzi, jest to nadrzędna potrzeba naszej podświadomości. Brak poczucia bezpieczeństwa prowadzi do problemów ze zdrowiem i psychiką. Kiedy nie mamy poczucia bezpieczeństwa bardzo często chorujemy, tyjemy, może pojawić się bezsenność, nerwowość, stres a nawet depresja. 
Tak więc, kiedy nie mamy poczucia bezpieczeństwa, nasza podświadomość będzie dążyć do jego uzyskania, jakim sposobem? Choć jest ich dużo to jednym z najpopularniejszych jest właśnie jedzenie. A dlaczego akurat jedzenie? Kiedy zastanowisz się nad tym to z pewnością przyznasz mi rację, że prawie każde dziecko przyłożone do piersi staje się spokojne. Jest wtedy tulone, jest mu ciepło i czuje się.. No właśnie, czuje się bezpiecznie. Nasza podświadomość kojarzy więc w tym wieku czynność jedzenia z przytulaniem, ciepłem i bezpieczeństwem. Tak więc, kiedy w dorosłym życiu brakuję poczucia bezpieczeństwa, podświadomie wracamy do tego co znamy, co dawało nam jako dzieciom poczucie bezpieczeństwa – do jedzenia. Trochę tak jak małe dzieci, które imitują jedzenie poprzez ssanie kciuka kiedy są w trudnych emocjach.

Jak więc działa wtedy podświadomość?

Podświadomość musi przede wszystkim zrealizować swoje podstawowe zadanie i sprawić byśmy czuli się bezpiecznie. Ma do tego ogromne zasoby i wiele możliwości, może skorzystać z emocji, wyobrażeń, odczuć i skojarzeń żeby doprowadzić nas do sytuacji w której czujemy się bezpieczni. W tym przypadku będzie chciała sprawić byśmy po prostu jedli. Można więc powiedzieć, że problemy z wagą często są związane nie tyle z jedzeniem jako posiłkiem a samym aktem jedzenia. Kiedy mamy jedzenie w ustach uspokajamy się, czujemy się lepiej, być może czujemy ulgę co nas męczy. Na pewno kiedy poobserwujesz siebie bądź innych w czasie jedzenia, zauważysz, że opadają im ramiona kiedy zaczynają jeść, relaksują się, często stają się spokojniejsi, czasem nawet widać, że czują ulgę. Przeciwnie u osób, które nie mają jedzenia pod ręką a są głodne. Stają się bardziej nerwowe, po kilka razy zaglądają do lodówki mimo, że nic w niej nie ma, może nawet stają się kłótliwi bądź niepewni. 
W ten sposób chroni nas nasza podświadomość, w sposób którego wolelibyśmy czasem uniknąć, jednak takie jest właśnie jej zadanie – ochronić nas i sprawić byśmy czuli się bezpiecznie. Ponieważ bezpieczeństwo oznacza bardzo często jedzenie to sprawia ona, że znowu czujemy się głodni, znowu sięgamy po coś do zjedzenia..

Odchudzanie w hipnozie daje możliwość zmiany tych podświadomych zapisów i mechanizmów.

Ponieważ w hipnozie można dotrzeć do źródła naszego niekorzystnego zachowania, można zmienić ten mechanizm, to możesz raz na zawsze uwolnić się od nadwagi, otyłości. Bez tej zmiany w Twojej podświadomości może być tak, że żadna dieta, reżim ani zdrowe postanowienie Twojej wagi nie zmienią, ponieważ ciągle będziesz w wewnętrznym konflikcie. Skoro czytasz ten artykuł to z pewnością istnieje część Ciebie, która chce zmiany. Natomiast druga część Ciebie będzie dążyć do realizacji przeciwnego celu i w ten sposób będziesz się męczył i walczył sam ze sobą. 
Jeżeli chcesz podjąć się odchudzania dzięki hipnozie to chciałbym żebyś wiedział, że nie będę wymagał od Ciebie wewnętrznej walki o postanowienia, które w moim gabinecie poczynisz, nie będę wymagał jeszcze więcej silnej woli i kontroli swoich zachowani. Wręcz przeciwnie - moim zadaniem będzie pomóc Ci abyś naturalnie i bez zbędnej kontroli, jadł i żył zdrowiej. Jeżeli ta część Ciebie, która dzisiaj nie pozwala Ci schudnąć zmieni się, to nie będzie już konfliktu, będziesz osobą szczupłą mentalnie i Twoje również będzie zmierzać do naturalnego, szczupłego wyglądu.

Jaki efekt osiąga się po sesjach hipnozy?

W Journal of Consulting and Clinical Psychology opisano badania, których celem było określenie zależności pomiędzy hipnozą a zmniejszeniem masy ciała. W badaniu wzięło udział 60 kobiet z których blisko 20% miała dużą nadwagę. W wyniku przeprowadzonych porównań pomiędzy grupami kobiet korzystających z hipnozy i nie, wynikało że program odchudzania z wykorzystaniem hipnozy był 30 razy bardziej skuteczny! Ponadto w dłuższej obserwacji zauważono, że na przestrzeni dwóch lata pacjenci korzystający z hipnozy dalej tracą na wadzę, podczas gdy w drugiej grupie (bez hipnozy) nastąpiła zwyżka wagi. Z 18 różnych badań wynika, że osoby, które poddały się odchudzaniu z hipnozą, straciły na wadze więcej w porównaniu do 90% osób, które takiej terapii się nie poddały. Po dwóch latach od zakończenia terapii sprawdzono ponadto trwałość w utracie wagi i efekty w grupie korzystającej z hipnozy utrzymywały się.
Efekty, które daje hipnoza w kontekście podjadania, objadania się i kontroli wagi są świetne, zachęcam Cię byś po Naszych sesjach spodziewał się właśnie takich. Praca z hipnozą w przypadku odchudzania trwa z reguły 2 spotkania i kiedy już dokonasz tej zmiany z pewnością zauważysz, że nie tylko Twój problem znikł, ale także poczujesz się lepiej sam ze sobą, bardziej spokojny, wewnętrznie spójny, pewniejszy siebie. 

(Źródło: University of Connecticut, Storrs Allison DB, Faith MS. Hypnosis as an adjunct to cognitive-behavioral psychotherapy for obesity: a meta-analytic reappraisal. J Consult Clin Psychol. 1996;64(3):513-516. )