Jak rzucić palenie i nie zacząć podjadać? Rzucanie palenia z hipnozą.

Uzależnienie od nikotyny

Żeby zrozumieć w jaki sposób hipnoza pomaga rzucić palenie dobrze zadać sobie pytanie „Od czego tak naprawdę jesteśmy uzależnieni kiedy palimy papierosy?” Oczywiste jest to, że uzależniamy się od nikotyny, prawda? Otóż nie! 
Ile osób znasz, które rzucały palenie z wykorzystaniem gum czy plastrów? Zapytaj ich, albo siebie czy plaster i guma daje TO COŚ co dają papierosy. Zastanów się nad bardzo ciekawą kwestią – ile znasz osób uzależnionych od gum, plastrów z nikotyną? Prawdopodobnie żadnej, jest ich bardzo mało. A ile znasz osób które po rzuceniu palenia przytyły? Jak to więc możliwe, że wierzymy w to, że uzależniamy się od nikotyny, a kiedy przejdziemy z papierosów na plastry to po pewnym czasie plastry możemy już z łatwością odstawić albo w to, że żeby przestając być uzależnionym od nikotyny uzależniamy się od jedzenia - to nie są przecież te same substancje. 
Otóż nie uzależniamy się od samej nikotyny, takie fizyczne uzależnienie z reguły jest bardzo małym, „dodatkowym” aspektem naszego problemu. Prawda jest taka, że uzależniamy się od ulgi jaką dają Nam papierosy. Jest w Nas jakiś konflikt bądź trudna emocja. Jest to powód dla którego palimy i możemy być go całkowicie nieświadomi. Niewygodny mechanizm, wywołuję chęć zapalenia, chcemy uciec w „dymka”, mieć chwilkę spokoju - ponieważ paląc czujemy CHWILOWĄ ULGĘ. Później ta emocja, konflikt znów w nas się zbiera, nieważne co to konkretnie jest, my chcemy uciec i mechanizm się nakręca. Emocja wzrasta – sięgamy po papierosa – chwilowa ulga – znowu wzrasta – znowu sięgamy po papierosa. Niekończący się krąg emocji, ulgi i niestety zdrowotnych i finansowych konsekwencji.

Jak rzucić palenie i nie zacząć podjadać? Rzucanie palenia z hipnozą. Rzucanie palenia Jaworzno, rzucenie palenia.

Co mówią badania?

Być może czytałeś moje inne artykuły, piszę w nich że w badaniu przeprowadzonym przez Time Magazine hipnoza okazała się najbardziej skuteczną metodą na rzucenie palenia. Hipnoza jest 15 razy bardziej efektywna niż siła woli. Przestudiowano wyniki ponad 600 indywidualnych badań z udziałem ponad 72 000 osób!! 
Ponadto raport opublikowany w American Journal of Clinical Hypnosis wykazał, że współczynnik powodzenia w przypadku rzucania palenia za pomocą hipnozy to aż 90,6%!! Tym bardziej jest to dużo kiedy zauważymy, że na hipnozę często przychodzą osoby które próbowały już innych metod

"Nałogowa natura"

Palenie papierosów jest jednym z najczęstszych nałogów, często jest bardzo trudne do samodzielnego przerwania. Kiedy wiele lat temu samemu rzucałem palenie (bez znanych mi teraz technik) zauważyłem, że z łatwością z papierosów przechodzę w coś innego, było to u mnie rzucie gum, dłubanie słonecznika, a na końcu podjadanie. Przy tym wszystkim starając się to zmienić stawałem się podirytowany, zdenerwowany i niezadowolony. Uznałem, że mam po prostu „nałogową naturę”. Dzisiaj wiem że to nieprawda, był we mnie pewien konflikt, który rozwiązałem niestety dużo później. Uwierz mi, rzucenie papierosów to nie była przyjemność, w tamtym czasie z chęcią zdecydowałbym się na łatwiejsze rzucanie, jednak nie było takich możliwości. Problem w tym, że nie znałem innej drogi - chciałem przestać palić, koniec kropka. Na szczęście przestałem, nie palę do dzisiaj. Nikt już dzisiaj nie pamięta, nawet ja sam jak trudne to wtedy było.

Co możemy więc zrobić?

To, co uważam za najlepszą drogę do zaprzestania palenia to właśnie sięgnięcie do tego nałogowego mechanizmu w nas samych, usunięcie powodu, bądź powodów dla których palimy. Wtedy już nie potrzebujemy ulgi i samych papierosów (czy podjadania, gum, słonecznika, krzyku). Ulgę czujemy od tej pory przez cały czas. Najlepszy sposób rozwiązania naszego problemu to sięgnięcie do jego źródła.
Taka właśnie jest moja propozycja, przyjrzyjmy się w hipnozie powodom, mechanizmom przez które palisz, a kiedy skończymy nie będziesz już zwyczajnie potrzebował papierosów. 

Źródło: University of Washington School of Medicine, Depts. of Anesthesiology and Rehabilitation Medicine, Int J Clin Exp Hypn. 2001 Jul;49(3):257-66. Barber J. 2. New Scientist, University of Iowa, Jak jeden na pięciu rzuca palenie, Journal of Applied Psychology, 10 października 1992 

Zobacz też: 
Jak skutecznie rzucić palenie? 
Skuteczność hipnozy